Ekonomi

Glass Lewis Woodside başkanının görevden alınması çağrısında bulundu

Yeni bir gelişme olarak, önde gelen vekalet danışmanlık firması CGI Glass Lewis, Woodside Energy hissedarlarına Yönetim Kurulu Başkanı Richard Goyder’in yeniden seçilmesini desteklememeleri çağrısında bulundu. Tavsiye, şirketin 24 Nisan’da yapılması planlanan yıllık genel kurul toplantısı öncesinde yapıldı.

Glass Lewis, Avustralasya Kurumsal Sorumluluk Merkezi’nin (ACCR) Goyder’in yeniden seçilmesine karşı çıkmasına atıfta bulundu. ACCR geçtiğimiz ay Woodside yönetim kurulunun iklim riski yönetimine ilişkin hissedar sorunlarını yeterince ele almadığına dair endişelerini dile getirmişti.

Glass Lewis ayrıca Goyder’in 2024 yılı sonunda emekli olacağı Qantas Airways’in başkanlığı görevine de dikkat çekti. Woodside’daki görev için uygunluğu değerlendirilirken Qantas’taki gözetim başarısızlıklarından sorumlu olmasının potansiyel uygunluğunu vurguladılar.

Vekalet danışmanının tutumu, geçen ay Woodside’a iklimle ilgili zorluklarla başa çıkabilecek yeni yöneticiler atamasını tavsiye eden Avustralya’nın en büyük emeklilik fonlarından biri olan HESTA’nın tutumuyla örtüşüyor. Bu durum, Woodside’ın geçen yıl ilk kez bir danışma oylamasına sunulan iklim planına karşı %49’a yakın bir hissedar oylamasının ardından geldi.

CGI Glass Lewis’in tavsiyelerine ve hissedarlar tarafından dile getirilen endişelere rağmen Woodside sözcüsü Cuma günü Goyder’i savundu ve yönetim kurulunun kendisini son derece yetenekli ve etkili bir lider olarak gördüğünü belirtti.

Reuters bu makaleye katkıda bulunmuştur.

Bu makale yapay zekanın desteğiyle oluşturulmuş, çevrilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şart ve Koşullar bölümümüze bakın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu