Haber

İstanbul’da Kargo Şirketi Üzerinden Sahte Pasaport İşlemi

İstanbul Türkiye’de uluslararası bir kargo şirketi ile çok sayıda sahte pasaportu yurt dışına göndermeye çalışan 3 zanlı yakalandı. Zanlılardan biri serbest bırakılırken, ikisi tutuklandı.

İstanbul Emniyet Müdürlüğü tarafından yapılan açıklamaya göre, uluslararası arenada faaliyet gösteren bir kargo firmasının İstanbul’daki şubelerinden birinden 3 kişi yurt dışına paket göndermek için geldi. 11 Haziran’da kargo şubesine ‘müşteri’ olarak giren 3 kişi ellerindeki paketi şubedeki görevliye teslim etti. Kargoyu teslim ettikten sonra parayı ödeyen 3 kişi şubeden uzaklaştı. Kargoyu teslim alan görevli, paketten şüphelenerek kargoyu röntgen cihazına yerleştirdi. Yapılan incelemede pakette çok sayıda pasaport olduğu belirlendi. Bunun üzerine kargo yetkilileri durumu polise bildirdi.

İhbar üzerine harekete geçen İstanbul Emniyet Müdürlüğü Göçmen Kaçakçılığı ve Tecavüz ve Hudut Kapıları Şube Müdürlüğü ekipleri, sahtecilik olayıyla ilgili kargo paketinde inceleme yaptı. Polis ekiplerinin yaptığı incelemede paketteki pasaportların sahte olduğu anlaşıldı.

Kargoya ilişkin gönderen bilgileri ve şirketin güvenlik kamerası kayıtları üzerinde yapılan incelemelerde, AS, SA ve SK isimli 3 şüpheli belirlendi. Tanımları ve net kimlikleri belirlenen zanlıların Fatih, Tuzla ve Ümraniye semtlerinde yaşadıkları anlaşıldı. Bu ilçelerdeki konut ve iş yerlerinin adresleri belirlendi ve 11 Haziran’da peş peşe 3 adrese düzenlenen baskınla 3 zanlı yakalandı.

Adreslerde yapılan aramalarda çok sayıda kimlik, sürücü belgesi ve pasaport, 1 adet mor ışık cihazı, 760 TL, 8 bin 400 dolar ve 350 euro ele geçirildi. Zanlılar sorgulanmak üzere tutuklandı. Zanlılar SA isimli yetkililerce serbest bırakılırken, AS ve SK isimli 2 zanlı ise sevk edildikleri adli makamlarca tutuklandı.

Kaynak: ANKA / Güncel

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu